2010. december 17., péntek

Ha nincs tőkéd ...

Ugyebár a forex-hez tőke kell, de ha nincs , csak kevés pénzed ( és ugye nem akarod 500-1000 usd-vel elkezdeni ?:P ) ,
akkor valahonnan szerezned kell...
erre mutatok egy lehetőséget , csak írj egy email-t : businessto.page@gmail.com



Sikeres trédelést ! ;)

2010. december 7., kedd

R.N. Elliot hullám elmélete - A pszichológiai háttér

A piacokat a globális érzelem/hangulat irányítja( nyáj szellem)  , ezért érdemes megnézni a , hogy függ össze a nyáj szellem hangulata az elmélettel .
A piacokon a pesszimizmus , optimizmus, túlzott pesszimizmus , illetve túlzott optimizmus váltogatják egymást.
Ezeknek pedig fundamentális( gazdasági mutatók) , történelmi (pl háború), katasztófa, vagy bármilyen emberek bizalmát , befektetési kedvét befolyásoló  okai vannak .
És itt kapcsolódik szerintem a legjobban össze a fundamentális és technikai elemzés .(Lehetett volna ezt a címet is adni : A technikai és fundamentális elemzés talákozása ). Tehát  ötvözni lehet a kettőt, így a fundamentális elemzésből próbálunk rájönni a globális hangulatra, hogy a tömeg mit gondol, és merre fog menni .
Sok esetben  a nagy trendek mélypontja egybeesik valamilyen háborús konfliktussal.

Most nézzük meg a hullámok pszichológiai hátterét .

1. hullám : 

Az emberek felismerik túlélés lehetőségét, és ez a felismerés  megkönnyebbüléssel jár természetesen. Értelemszerűen még vita folyik arról, hogy a nehezén sikerült már túl lépni, de az első impulzus hullám felfelé azt mutatja, hogy igen, a nyáj szerint .
Az új trend meglehetősen tiszta belső szerkezetet mutat, így a technikai eszközökkel jól követhető.

2. hullám : 

Az 1. hullám erőteljes korrekciója. Itt még megfigyelhető mindaz a félelem és pesszimizmus, ami a piac mélypontján volt megfigyelhető. Sőőt,  néha a szentiment indikátorok itt mutatják a legnagyobb pesszimizmust. Ennek természetesen objektív oka van : a fundamentumok, gazdasági indikátorok  több ponton még rosszabbak, mint az első hullám elindulásának pillanatában, viszont a piacok ennek ellenére sem esnek új mélypontra. Ahhoz viszont elég sokat esnek , hogy az 1.  hullámban megszerzett profit nagy részét elveszítség, sőt ahhoz is , hogy  meggyőzzék a befektetőket,  újra itt a Nagy Medve .
Forgalmat és volatilitást tekintve  a második hullám, főként a szakasz végéhez közeledve csökkenő tendenciát mutat.

3. hullám :  


Az impulzus hullám  emelkedése leghosszabb ideig tart,  és legerősebb a szakasza és szemre ezt a hullámot a legkönnyebb felismerni.  Legerősebb, mivel itt a legnagyobb az árfolyam változásának sebessége.
A trend nyilvánvalóvá válik minden kétkedő számára.

Egy pontot itt érdemes kiemelni ,mégpedig  azt, amikor az utolsó kétkedő is belátja, hogy a trend megfordult és minden kétséget kizáróan felfelé tart. Ezt nevezzük  a felismerés pillanatának, ekkor a megnyúlt harmadik hullámban gappel (réssel) , vagy gapek sorozatával emelkedik a piac. Azokban a napokban/hetekben rendkívűl magasra és az egész trenden belül a legmagasabbra ugrik a forgalom. Ettől a  pillanattól kezdve látják optimistán az emberek a jövőt, nem shortolják az instrumentumokat már , csak longolnak. Azonban a trend felén már túl vagyunk . Ráadásul innen felfelé kezdik növelni a kockázatukat ( ugye a mohóság, "vásárolni és vásárolni, elvégre bika trend van... :P" ).
Erősen fáziskésésben vannak, de hát  ez  szokott lenni a tömeg sorsa.


4. hullám :


Elérkezik a negatív meglepetések ( :D ) , az első negatív fundamentális hírek, csalódások ideje . Kiüti a trédből, de legalábbis megizzasztja azokat, akik túl későn léptek be a buliba ( ugye a tömeg... ) .
Méretét, alakját nézve , ez a hullám jelezhető előre  leginkább ,perszer csak  ha ismered Elliott törvényeit és a korrekciók váltakozása vezérlőelvet.

5. hullám : 

Az 5. hullámot látván visszanyerik a piacokba és bizalmukat és megújult lelkesedéssel nyitnak long poziciókat ismét.
Az ötödik hullám még ha nem is feltétlenül rövidebb, mint a harmadik, de technikailag minden szempontból gyengébb.

Gazdasági indikátorokat figyelve  már komoly és kézzelfogható gondok jelentkeznek, ennek ellenére  nem sokan veszik a fáradságot, hogy az adatokat összehasonlítsák a harmadik erős és egészséges növekedésű hullám  vonatkozó számaival.
Az ötödik hullám tetején az űberoptimista hangulattól megrészegült befektetők nyugodt lélekkel, önelégült mosollyal ücsörögnek a babérjaikon, az árak tekintetében a végtelenbe, időben az örökkévalóságba vetítik a piac növekedési kilátásait. Jó hírek jönnek mindenhonnan a médiából.




A hullám:


Hosszú idő óta először a technikai indikátorok a legnagyobb túladottságot jelzik. Ennek ellenére a piac úgy tekint a trend megtörésére, mint longba való beszállási lehetőség.


B hullám :

Hamis emelkedés. B- mint  Balgák  játéka, medvecsapda, spekulánsok paradicsoma, stb .
A lényeg, hogy az emelkedés a piac egy szűk szegmensére korlátozódik, technikailag igen gyenge,  a lassan gyengülő gazdasági háttér tagadása, az agresszív eufória terméke.





A C hullám : 

Sok tulajdonságában hozza, amit egy harmadik hullám tud, természtetesen ellenkező előjellel. Csak shortolni , vagy  a tréd nyitástól való távol maradás a nyerő stratégia. Az A és B hullámok illúziója szertefoszlik, a félelem lesz úrrá. A gazdasági háttér teljesen összeomlik.









Nos, ennyit mára , jövőhéten újra jelentkezek .
Addigis sikeres trédelés ! 

2010. november 29., hétfő

Elliott hullám elmélete - Az alapok 1.

Bár az oldalon írok az elméletről, azonban nem részletesen, így elhatároztam , hogy indítok egy sorozatot (nem tv sorozatot :P)  az elméletről  .

Tehát kezdjük az elején .
Az elméletet Ralph Nelson Elliott dolgozta ki a 20-as években, amikor még számítógép nem létezett, így kénytelen volt milliméter papíron végezni a számításait . Az elmélet , annak minden törvényével eléggé bonyolult , így nem csoda , hogy egyesek úgy vélik , évek szükségesek, mire az elméletet valaki használni tudja . Szerintem ez csak tőled függ, hogy mennyit vagy hajlandó tanulni , és mennyit használod a grafikonok elemzésénél .
Az elliott-tréderek csak a (sok) szabályokat alkalmazzák, gazdasági híreket nem olvasnak, rendkívüli sikerrel.
Bár gazdasági híreket nem néznek, szerintem mégis előnyös lehet ötvözni fundamentális elemzéssel , kihasználva annak előnyeit .


Az elmélet

Az elmélet azt mondja ki, hogy a piac hullámokban halad . Megkülönböztet impulzus és korrekciós hullámokat . Az impulzus hullámot 5 al-hullámra bontja . Először jön egy impulzus hullám , ez az első  hullám , majd jön egy korrekciós hullám . Majd ismét egy impulzus (3 ) , korrekciós (4) , és végül az 5-ös impulzus hullám .
Ezután következnek a korrekciós hullámok ( A, B, C) .

Nézzük meg hogy is néz ki .
Egy impulzus-hullám (1,3)  5 alhullámra bontható, és a korrekciós hullámok ( 2,4) 3 alhullámra .  

És akkor most jöjjenek a fő törvények : 
1. A trend mindig 5 hullámból áll
2. A korrekció 3 hullámból áll
3. A 4. pont nem lehet alacsonyabb , mint az 1. pont ( értelem szerűen ez bika trendre vonatkozik, medvés trend esetén : a 4. pont nem lehet magasabb , mint az 1. pont ) 
4. A 2. pont nem lehet alacsonyabb (magasabb)  mint a 0. pont
5 . A 3. hullám sohasem a legrövidebb. 

Erre már stratégiát is lehetne akár  építeni . Persze , sok törvénye van az elméletnek (éppen ezért kell több idő az alkalmazásához) , amiket érdemes megtanulni . 

Természetesen a sorozatban sorra vesszük ezeket a törvényeket . 



u.i. : Ha nem akarsz lemaradni , íratkozz fel az RSS értesítőre, vagy küldj egy email-t a willardresearch@gmail.com-ra