A piacokat a globális érzelem/hangulat irányítja( nyáj szellem) , ezért érdemes megnézni a , hogy függ össze a nyáj szellem hangulata az elmélettel .
A piacokon a pesszimizmus , optimizmus, túlzott pesszimizmus , illetve túlzott optimizmus váltogatják egymást.
Ezeknek pedig fundamentális( gazdasági mutatók) , történelmi (pl háború), katasztófa, vagy bármilyen emberek bizalmát , befektetési kedvét befolyásoló okai vannak .
És itt kapcsolódik szerintem a legjobban össze a fundamentális és technikai elemzés .(Lehetett volna ezt a címet is adni : A technikai és fundamentális elemzés talákozása ). Tehát ötvözni lehet a kettőt, így a fundamentális elemzésből próbálunk rájönni a globális hangulatra, hogy a tömeg mit gondol, és merre fog menni .
Sok esetben a nagy trendek mélypontja egybeesik valamilyen háborús konfliktussal.
Most nézzük meg a hullámok pszichológiai hátterét .
1. hullám :
Az emberek felismerik túlélés lehetőségét, és ez a felismerés megkönnyebbüléssel jár természetesen. Értelemszerűen még vita folyik arról, hogy a nehezén sikerült már túl lépni, de az első impulzus hullám felfelé azt mutatja, hogy igen, a nyáj szerint .
Az új trend meglehetősen tiszta belső szerkezetet mutat, így a technikai eszközökkel jól követhető.
2. hullám :
Az 1. hullám erőteljes korrekciója. Itt még megfigyelhető mindaz a félelem és pesszimizmus, ami a piac mélypontján volt megfigyelhető. Sőőt, néha a szentiment indikátorok itt mutatják a legnagyobb pesszimizmust. Ennek természetesen objektív oka van : a fundamentumok, gazdasági indikátorok több ponton még rosszabbak, mint az első hullám elindulásának pillanatában, viszont a piacok ennek ellenére sem esnek új mélypontra. Ahhoz viszont elég sokat esnek , hogy az 1. hullámban megszerzett profit nagy részét elveszítség, sőt ahhoz is , hogy meggyőzzék a befektetőket, újra itt a Nagy Medve .
Forgalmat és volatilitást tekintve a második hullám, főként a szakasz végéhez közeledve csökkenő tendenciát mutat.
3. hullám :
Az impulzus hullám emelkedése leghosszabb ideig tart, és legerősebb a szakasza és szemre ezt a hullámot a legkönnyebb felismerni. Legerősebb, mivel itt a legnagyobb az árfolyam változásának sebessége.
A trend nyilvánvalóvá válik minden kétkedő számára.
Egy pontot itt érdemes kiemelni ,mégpedig azt, amikor az utolsó kétkedő is belátja, hogy a trend megfordult és minden kétséget kizáróan felfelé tart. Ezt nevezzük a felismerés pillanatának, ekkor a megnyúlt harmadik hullámban gappel (réssel) , vagy gapek sorozatával emelkedik a piac. Azokban a napokban/hetekben rendkívűl magasra és az egész trenden belül a legmagasabbra ugrik a forgalom. Ettől a pillanattól kezdve látják optimistán az emberek a jövőt, nem shortolják az instrumentumokat már , csak longolnak. Azonban a trend felén már túl vagyunk . Ráadásul innen felfelé kezdik növelni a kockázatukat ( ugye a mohóság, "vásárolni és vásárolni, elvégre bika trend van... :P" ).
Erősen fáziskésésben vannak, de hát ez szokott lenni a tömeg sorsa.
4. hullám :
Elérkezik a negatív meglepetések ( :D ) , az első negatív fundamentális hírek, csalódások ideje . Kiüti a trédből, de legalábbis megizzasztja azokat, akik túl későn léptek be a buliba ( ugye a tömeg... ) .
Méretét, alakját nézve , ez a hullám jelezhető előre leginkább ,perszer csak ha ismered Elliott törvényeit és a korrekciók váltakozása vezérlőelvet.
5. hullám :
Az 5. hullámot látván visszanyerik a piacokba és bizalmukat és megújult lelkesedéssel nyitnak long poziciókat ismét.
Az ötödik hullám még ha nem is feltétlenül rövidebb, mint a harmadik, de technikailag minden szempontból gyengébb.
Gazdasági indikátorokat figyelve már komoly és kézzelfogható gondok jelentkeznek, ennek ellenére nem sokan veszik a fáradságot, hogy az adatokat összehasonlítsák a harmadik erős és egészséges növekedésű hullám vonatkozó számaival.
Az ötödik hullám tetején az űberoptimista hangulattól megrészegült befektetők nyugodt lélekkel, önelégült mosollyal ücsörögnek a babérjaikon, az árak tekintetében a végtelenbe, időben az örökkévalóságba vetítik a piac növekedési kilátásait. Jó hírek jönnek mindenhonnan a médiából.
A hullám:
Hosszú idő óta először a technikai indikátorok a legnagyobb túladottságot jelzik. Ennek ellenére a piac úgy tekint a trend megtörésére, mint longba való beszállási lehetőség.
B hullám :
Hamis emelkedés. B- mint Balgák játéka, medvecsapda, spekulánsok paradicsoma, stb .
A lényeg, hogy az emelkedés a piac egy szűk szegmensére korlátozódik, technikailag igen gyenge, a lassan gyengülő gazdasági háttér tagadása, az agresszív eufória terméke.
A C hullám :
Sok tulajdonságában hozza, amit egy harmadik hullám tud, természtetesen ellenkező előjellel. Csak shortolni , vagy a tréd nyitástól való távol maradás a nyerő stratégia. Az A és B hullámok illúziója szertefoszlik, a félelem lesz úrrá. A gazdasági háttér teljesen összeomlik.
Nos, ennyit mára , jövőhéten újra jelentkezek .
Addigis sikeres trédelés !